Aszinkron számlálók:

1.) Tervezzen 4-bites bináris aszinkron számlálót! JK tárolókból építkezve valósítsa meg a megtervezett számlálót ”Leybold” próbapanelen! Mutassa be a gyakorlatvezetőnek!

Miért nevezik az áramkört aszinkron számlálónak, miért "számlál" az a rendszer, amely lényegében egymás után kötött frekvencia felezőkből áll?

Figyelje meg a törlő bemenet hatását a számlálóra! Az áramkör állapotdiagramja kerüljön be a jegyzőkönyvbe!

 

 

 

 

 

 

2) Alakítsa át az 1-es pontban szereplő számlálót úgy, hogy moduló 12-ként üzemeljen (bináris 11 után nullázódik, és előről kezdi a számlálást.

Hogyan módosítaná, hogy adott értéknél (pl. 13-nál) önmagától leálljon a számláló?

 

3) Az előző áramkör felhasználásával készítsen aszinkron visszafelé számlálót. Gyakorlatilag igazolja elgondolása helyességét!

Az előzőkkel szemben ez mitől számlál visszafelé?

Figyelje meg a beíró bemenet hatását a számlálóra!

4) Módosítsa tovább az előző pontban összerakott számlálót úgy, hogy egy vezérlő jel hatására váltható legyen az előre/vissza számláló üzemmód! A gyakorlati demonstrációnál elég 3-biten bemutatni a feladatot!

Szinkron számlálók:

5) Tervezzen 4-bites szinkron számlálót, majd gyakorlatilag építse meg!

 

 

 

Milyen lényeges különbséget lát az aszinkron és szinkron számlálók között? Itt milyen elven "számlál" az áramkör?

 

 

 

 

Shift regiszterek:

6) Készítsen 6-bites léptető (shift) regisztert!

Soroljon fel néhány példát a shift regiszterek gyakorlati hasznát illetően! Az áramkör állapotdiagramja kerüljön be a jegyzőkönyvbe!

Általános digitális gépek:

7) Tervezzen egy közlekedési jelzőlámpa vezérlésére alkamas digitális gépet, amely a következő állapot-diagram szerint működik!

Egy külső x vezérlőjel hatására váltható a jelzőlámpa üzemmódja: sárga villogó (x=0), és normál működés (x=1) (piros, piros-sárga, zöld, sárga).

 

Ellenőrzésként, ill. azok számára akik előadáson vagy tantermi gyakorlaton még nem tanulták a digitális gépek tervezését, az alábbiakban közöljük a közlekedési jelzőlámpa kapcsolási rajzát!