Inga mérése (alap labor jegyzõkönyv)



1. Kalibrálás

Legalább 7-8, a szögtartományt jól lefedő álló pozícióban mérje meg a program által mért billenési időt! (Javaslat: itt illessze az f(x)=konstans függvényt a pontokra!):

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Becsülje meg a konvezió hibáját, azaz az egyes pontok szórását a konstans érték körül!

 

Illesszen lineáris függvényt a billenési idő-szögelfordulás függvényre! Készítsen erről ábrát is, és sorszámozva csatolja a jegyzőkönyvhöz, a sorszámot írja ide:

Adja meg az illesztés paramétereit és határozza meg, hogy mekkora a konverziós tényező (azaz hány usec billenési idő tartozik az 1 radián szögelforduláshoz):

 

 

 

 

 

2. Normál lengés

Mérje meg az inga mozgását egy alkalmas mintavételi gyakoriság esetén (pl. 10msec), célszerűen pl. 10 másodperces idõtartamra! Illessze az (1) összefüggés paramétereit a mérési adatokhoz! Készítsen ábrát is, és sorszámozva csatolja a jegyzőkönyvhöz! A sorszámot írja ide:

Adja meg az illesztés paramétereit is:

 

 

 

3. A lengésidő amplitúdófüggése

A (2) összefüggés igazolásához mérje meg az inga mozgását pl. 10 msec-os mintavételi gyakoriság esetén pl. 10 másodperces idõtartamra, legalább 6-7 jelentősen különböző fmax értéknél. Illessze és adja meg az (1) összefüggés lényeges paramétereit (T, fmax és b) az egyes mérésekben! A mérési sorozatokról az illesztett görbékkel együtt készítsen ábrákat, ezek sorszámait adja meg a paraméterek után!

 

 

 

 

 

 

 

Ábrázolja az adatokat: fmax függvényében a b és a T értékeket. Illesszen szimmetrikus parabolát a T - fmax pontokra! Készítsen ezekről ábrát is, és sorszámozva csatolja a jegyzőkönyvhöz (a sorszámokat írja ide: ). Adja meg az T - fmax illesztés paramétereit is:

 

 

 

 

 

 

Hasonlítsa össze ennek eredményét a (2) összefüggéssel! Teljesül-e az elméleti várakozás?