1. Visszacsatolás nélküli kapcsolások

1.1. Kösse az erõsítõ invertáló bemenetét a tápfeszültség 0 potenciálú kimenetére! Ezt nevezzük földnek. A nem invertáló bemenetre kösse egy potenciométer középsõ kivezetését, míg a potenciométer két végét egy-egy ellenálláson keresztül a +12 V és a -12 V-os tápfeszültségre. Mérje az erõsítõ be és kimenõfeszültségét digitális voltmérõvel. Különbözõ bemenõfeszültségekhez mekkora kimenõfeszültség tartozik? Milyen bemenõfeszültségnél "komparál" a mûveleti erõsítõ?

(A mérést végezze elõször a teljes elérhetõ tartományon, majd az alsó táblázatban finomabb lépésekben, a komparációs szint 1V-os környezetén belül!)

U1

U2

U1

U2

 

A mûveleti erõsítõ U1 = ..........V-nál komparál

A kimenet maximális feszültsége U+ =............V

A kimenet minimális feszültsége U- =............V

1.2. Ismételje meg a mérést úgy, hogy az invertáló bemenetet a föld helyett egy másik potenciométerre köti, amelynek segítségével állítson be U0 = 2V-ot az invertáló bemeneten, és újra végezze el a mérést az elõbbi módon! Hol komparál most az erõsítõ?

 

 

 

 

 

U1

U2

U1

U2

 

A mûveleti erõsítõ U1 = ..........V-nál komparál

 

2. Pozitív visszacsatolás vizsgálata:

2.1. Készítsen Schmitt triggert a gyakorlatvezetõ által megadott ellenállásokkal! (pl. 1,5k - 5,6k ; 2,2k - 10k ; 3,3k - 10k )

Vegye fel a bemenõfeszültség - kimenõfeszültség függvényt növekvõ és csökkenõ bemenõfeszültség esetén!

A bemenõfeszültséget a komparátornál is használt potenciométeres módszerrel állíthatja elõ! Határozza meg a hiszterézis értékét!

 

 

Növekvõ bemenõfeszültségnél

U1

U2

U1

U2

 

Csökkenõ bemenõfeszültségnél

U1

U2

U1

U2

 

A hiszterézis értéke: UH = .............V



 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2.2. Adjon a Schmitt trigger bemenetére függvénygenerátorról néhány száz Hz-es háromszögjelet, és növelje az amplitúdót, míg az erõsítõ kimenetén meg nem jelenik a kimenõjel! Hasonlítsa össze a be és a kimenõjelet kétsugaras oszcilloszkóp segítségével! Rajzolja le a jeleket! Hol billen át a Schmitt trigger? Vesse össze az elõzõ egyenfeszültségû karakterisztika billenési szintjeivel!

 

 

 

 

 

Az ábrán ábrázolja a jelek idõbeli lefutását!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3. Nem invertáló erõsítõkapcsolások:

3.1. Vezesse vissza a teljes kimenõjelet ellenkezõ fázisban a bemenetre (azaz az invertáló bemenetre)! Tehát kösse össze az erõsítõ kimenetét az invertáló bemenettel és adjon a nem invertáló bemenetre függvénygenerátorról néhány voltos 1kHz-es szinuszos feszültséget! Oszcilloszkóppal mérje a be és kimenõfeszültséget! Határozza meg a feszültségerõsítés értékét!

Ube =.............V Uki =.............V Au =.............

 

3.2. Készítsen a gyakorlatvezetõ által megadott erõsítésû áramkört, és mérje meg az elõzõekhez hasonló módon az erõsítést! (A bemenõfeszültséget úgy válassza meg, hogy az erõsítõ ne vezérlõdjön túl!)

A gyakorlatvezetõ által megadott erõsítést írja ide:



Ube =.............V Uki =.............V Au =.............

 

4. Invertáló erõsítõk vizsgálata:

Ha az erõsítõ nem invertáló bemenetét földpotenciálra kötjük, és az R1 ellenálláson keresztül adjuk a jelet az invertáló bemenetre, a kimenõjel ellenkezõ fázisban lesz a bemenettel.

4.1. Készítsen a gyakorlatvezetõ által megadott erõsítésû invertáló erõsítõt a mûveleti erõsítõ visszacsatolásával! mérje meg az erõsítést a 3.2. pontban leírtak alapján!

A gyakorlatvezetõ által megadott erõsítést írja ide:

 

Ube =.............V Uki =.............V Au =.............

Hasonlítsa össze a be és kimenõjelek fázisait!

A be és kimenõjel fázisa .........................................................................

 

4.2. Mérje meg oszcilloszkóppal az invertáló bemeneten lévõ jel nagyságát különbözõ nagyságú (túlvezérlést nem okozó) bemenõjel esetén! Mennyire “ideális” a mûveleti erõsítõ?

 

 

..............................................................................................................................

 

5. Összeadó áramkör vizsgálata

5.1. Készítsen azonos súlyozású összeadó áramkört, a visszacsatoló ellenállást is válassza R1 értékûre! A komparátornál használt potenciométeres feszültségosztóval adjon a két bemenetre különbözõ értékû (pozitív és negatív elõjelû) legfeljebb néhány voltos feszültséget (kézimûszerrel mérje) és mérje meg a kimenõfeszültség értékét!

Keresse meg, hogy a két bemenõ-feszültségnek milyen függvénye adja a kimenet értékét! Összead-e az áramkör?

 

 

 

U1

U2

Uki

 

Uki = f(U1, U2) = ........................................................................................................................



......................................................................................................................................................