Gyakorlati megvalósítás:

A kivitelezés előregyártott (próba) nyomtatott áramköri lapokon történik, az alkatrészek beforrasztása által. Forrasztás előtt az alkatrészek lábairól távolítsa el az oxidréteget (pengével kapirgálja meg). Azon alkatrészek esetén, ahol a beültetési helynek megfelelően szükséges (fogóval, csipesszel) hajlítsa be az alkatrész lábait. Az alkatrész NyÁK-ba helyezése után a fólia oldalon forrassza meg. Forrasztásnál ügyeljen a félvezető alkatrészekre (diódák, tranzisztorok), mivel ezek hőtűrő képessége lényegesen alacsonyabb, mint a passzív alkatrészeké (egy-egy lábat rövid ideig forrasszon, ill. két forrasztás között várjon!). A fenti műveleteknél a pákahegy legyen mindig tiszta, oxidmentes! Közvetlen forrasztás előtt “húzza” végig a hegyet a nedves (és nem “víztől szutyogó”) szivacson, majd kevés friss ón ráhelyezése után forrasszon! Csak az összes alkatrész beforrasztása után készítse el fóliaoldalon a vezetékekkel való összeköttetéseket (drótozásokat).

Feladatok:

1.) A kapcsolási rajz felhasználásával azonosítsa a beültetési rajz alkatrészeit.

1. ábra Vezeték nélküli mikrofon beültetési rajza

2.) Előbb az oszcillátor áramkörét építse meg (lásd kapcsolási rajz jobb oldala) (ezen belül is előbb az alkatrészek beültetése, s csak ezután következzen a “szigetek” közötti drótozás, majd az antenna, valamint tápvezetékek forrasztása).

3.) Ha az oszcillátor rész elkészült, következhet az első tápfeszültség alá helyezés. Állítsa be a tápegység feszültségét 9V-ra, csatlakoztassa az áramkört a tápegységhez (ügyeljen a helyes polaritásra), miközben figyeli a tápegységből felvett áramot. Ha ez túl nagy lenne azonnal szakítsa meg a csatlakozást! Az oszcillátor-kapcsolás normál áramfelvétele n x 1mA.

Mérje meg a T2 tranzisztor kollektoráramát és vesse össze a tervezett értékkel (lásd. kapcsolási rajz utáni leírás)!

Megj.: valójában ne a tranzisztor kollektor-, hanem az emitteráramát mérje az R9-en eső feszültség által!

UR9 =¼ ¼ V; Þ IC2 » IE2 = UR9 / R9 =¼ ¼ mA.

4.) Jelgenerátorról adjon moduláló jelet az R10-es ellenállásra! A moduláló jelalak szinuszos, frekvenciája 1kHz, amplitúdója csúcstól-csúcsig legyen kb. 100-200mV. A szinuszjel rendelkezzen kb. 4 – 7 V-os egyenkomponenssel (ofszet feszültséggel)! Kapcsolja be a rádióvevőkészüléket és pásztázza végig az FM sávot! Ha meg van a rádióadó (ahol a vevőkészülék saját zaja egy szűk frekvenciasávban megszűnik, és esetleg még az 1 kHz-es moduláló jelet is hallja), a generátor egyenszintjének csekély mértékű állításával (ofszet), majd a vevőkészüléken való utána kereséssel győződjön meg, hogy valóban saját adóját találta meg. (Ha sehogy sem találja kérjen segítséget a gyakorlatvezetőtől!)

A vevőkészüléken szemeljen ki egy viszonylag tágabb frekvenciatartományt, amely legális adóktól mentes (lásd. B.) függelék). Próbálja ide hangolni adókészülékét.

becsült adófrekv.: fadó =¼ ¼ MHz, ezt Uhangoló =¼ ¼ V (gen. egyenszint) feszültséggel érte el.

Megj.: a generátor ofszet feszültségének növelésével nő az adófrekvencia. Ha kilépne a [4..7V] intervallumból, akkor tekercs-cserével segíthet a helyzeten. Ha a feszültség-intervallum fölötti tartományban (kis kapacitás) éri el a kellő frekvenciát, úgy az azt jelenti, hogy a tekercs nagyobb a kelleténél ® cserélje egy menetszámúval kisebbre, míg ha a hangolófeszültség az intervallum alatti (nagy kapacitás), ® a tekercs kisebb a kelleténél ® cserélje egy menetszámúval nagyobbra!

Ha eddig minden rendben, a moduláló 1kHz-es jel amplitúdójának állításával – miközben a vevőkészüléken folyamatosan füleli a vett jelet – találja meg a maximális, torzításmentes moduláló-amplitúdót.

moduláló amplitúdó Ucs-cs =¼ ¼ V

az eddigi munkáját láttamoztassa a gyakorlatvezetővel: ¼ ¼ ¼ ¼ ¼ ¼ ¼ ¼ ¼

5.) Az oszcillátor építésnél szerzett tapasztalatok kamatoztatásával készítse el a mikrofonerősítő áramkörét is.

6.) Ha a forrasztási munkával végzett helyezze tápfeszültség alá az áramkört, miközben figyeli a tápegységből felvett áramot. Ha ez túl nagy lenne azonnal szakítsa meg a csatlakozást és javítsa ki a hibát (összefolyt ónpacni, túlhevített és tönkrement félvezető stb.)! A teljes kapcsolás normál áramfelvétele n x 1mA.

Mérje meg a T1 tranzisztor kollektoráramát (az R4-en eső feszültség által) a P potméter két végállásának megfelelően, és vesse össze a tervezett értékekkel (lásd. kapcsolási rajz utáni leírás)!

UR4min =¼ ¼ V; UR4max =¼ ¼ V

Þ IC1min = UR4min / R4 =¼ ¼ mA; IC1max = UR4max / R4 =¼ ¼ mA

UC1min =¼ ¼ V; UC1max =¼ ¼ V (T1 kollektorfeszültsége földhöz képest)

Állítsa be a P potmétert úgy, hogy a T1 kollektorfeszültsége(UC1) megegezzen a 4.)-ban lemért hangolófeszültség (Uhangoló) értékkel!

7.) A T1 kollektorfeszültségét oszcilloszkópon vizsgálva (miközben a mikrofon előtt beszél) győződjön meg arról, hogy a fokozat valóban erősít annyit, amennyi az adó kellő mértékű kivezérléséhez szükséges (4.)-es pontban meghatározott moduláló amplitúdó Ucs-cs)!

8.) Ezek szerint adója kész, játszon vele! Ha 9V-os telep is rendelkezésre áll, kösse át adója táplálását, így mobilisabbá válik. Próbálja ki az adó hatósugarát!

Megj.: Az oszcillátor áramkörétől (L tekercs) lehetőleg minél távolabb tartózkodjon, mert könnyen elhangolódik!