Gyakorlati megvalósítás:

A kivitelezés előregyártott (próba) nyomtatott áramköri lapokon történik, az alkatrészek beforrasztása által. Forrasztás előtt az alkatrészek lábairól távolítsa el az oxidréteget (pengével kapirgálja meg). Azon alkatrészek esetén, ahol a beültetési helynek megfelelően szükséges (fogóval, csipesszel) hajlítsa be az alkatrész lábait. Az alkatrész NyÁK-ba helyezése után a fólia oldalon forrassza meg. Forrasztásnál ügyeljen a félvezető alkatrészekre (diódák, tranzisztorok), mivel ezek hőtűrő képessége lényegesen alacsonyabb, mint a passzív alkatrészeké (egy-egy lábat rövid ideig forrasszon, ill. két forrasztás között várjon!). A fenti műveleteknél a pákahegy legyen mindig tiszta, oxidmentes! Közvetlen forrasztás előtt “húzza” végig a hegyet a nedves (és nem “víztől szutyogó”) szivacson, majd kevés friss ón ráhelyezése után forrasszon! Csak az összes alkatrész beforrasztása után készítse el fóliaoldalon a vezetékekkel való összeköttetéseket (drótozásokat).

Feladatok:

1.) A kapcsolási rajz felhasználásával készítse el a beültetési rajzot, azonosítva a kiadott alkatrészeket és az elvi kapcsolási rajz alkatrészeit.

1. ábra Telepvizsgáló beültetési rajza

2.) Előbb az áramkört építse meg (ezen belül is előbb az alkatrészek beültetése, s csak ezután következzen a “szigetek” közötti drótozás, majd a bemenetek, valamint tápvezetékek forrasztása).

3.) Ha a beültetés elkészült, következhet az első tápfeszültség alá helyezés. Állítsa be a tápegység feszültségét 6V-ra, csatlakoztassa az áramkört a tápegységhez (ügyeljen a helyes polaritásra), miközben figyeli a tápegységből felvett áramot. Ha ez túl nagy lenne azonnal szakítsa meg a csatlakozást és javítsa ki a hibát, (összefolyt ónpacni, túlhevített és tönkrement félvezető stb.)! A kapcsolás normál áramfelvétele kb 20-30mA.

Mérje meg az 1,5 V-os használt telep üresjárási (terheletlen) feszültségét multiméterrel, majd a terhelőáramát, és az így mérhető kapocsfeszültséget! Vesse össze a tervezett értékkel (lásd leírás)! Számítsa ki a belső ellenállást

U0 = It = Uk = Rb =

Megj.: Vigyázzon az árammérő és a feszültségmérő helyes bekötésére! A multiméterrel először az áramot (sorbakötve), majd a feszültséget (a teleppel párhuzamosan) mérje!

az eddigi munkáját láttamoztassa a gyakorlatvezetővel: ¼ ¼ ¼ ¼ ¼ ¼ ¼ ¼ ¼

4.) A telepvizsgálót új és használt 1,5 V-os szárazelemmel “hitelesítjük”. Első lépésként a P potenciométert középállásba hozzuk, majd az új elemet a vizsgálóra kapcsolva, a P-t addig állítjuk, amíg a piros LED el nem alszik. Ezt követően a használt elemmel ellenőrizzük a beállítást: ekkor mindkét LED-nek világítania kell. Ha nyitott bemeneti kapcsoknál a zöld LED halványan világít, az R6 értékét csökkenteni kell. Az esetek többségében - a D2 és T1 jellemzőitől függően - 2,2...4,7 kW közötti értékű ellenállással érjük el a megfelelő beállítást.

 

  1. A kapcsolási rajzon szereplő N nyomógomb megnyomásával az áramkör saját telepe és a LED-ek működése ellenőrizhető. Az N használatakor a bemenetre ne kapcsoljunk telepet, a kapcsokat hagyjuk üresen! A kapcsolás maximális áramfelvétele a 30 mA-t nem haladja meg.
  2. Vizsgálja meg és írja le a nyomógomb használatánál tapasztaltakat!

     

     

     

     

     

  3. Tegyen javaslatot, mivel egészítené ki az áramkört, hogy 9V-os telep ellenőrzésére is alkalmas legyen!
  4.  

     

     

     

     

     

     

     

     

  5. Mérje meg multiméterrel, majd a telepvizsgálóval a kiadott telepeket és mondjon szakvéleményt az állapotukról)