Digitális voltmérő

A laboratóriumi mérést csak felkészült hallgatók kezdhetik el. Az otthoni felkészülés az alábbi vázlat témaköreinek és fogalmainak elsajátítását és begyakorlását jelenti. Mindezek megtalálhatók az irodalomjegyzékben felsorolt jegyzetek megadott oldalszámain.

Digitális voltmérő blokkvázlata:

A működés leírása:

A léptetőjel generátor folyamatos órajelet szolgáltat a számlálónak, melynek kimenetén egy folyamatosan növekvő digitális értéket kapunk. Ezt az értéket a digitál-analóg konverter (továbbiakban DAC) ugyancsak egy folyamatosan növekvő analóg jellé (lépcsőfeszültség) alakítja át. A referenciafeszültség az átalakítás pontosságánál, valamint az analóg jel amplitúdójának meghatározásánál játszik szerepet. A komparátor a bemenetére jutó lépcsőfeszültséget összehasonlítja a mérendő feszültséggel, és akkor jelez ha a két érték megegyezik. E jelzés hatására a tároló mintavételezi a számláló aktuális értékét, ez az érték fog megjelenni a hexadecimális kijelzőn.

Az általunk összeállított áramkör elviekben az előbb leírtaknak megfelelően működik, felépítésében viszont kisebb-nagyobb eltérés tapasztalható.

A mérőáramkörben használt összegző , - és komparátor áramkör látható az ábrán. A műveleti erősítő két bemenetére kapcsolt diódák a bemenetek túlfeszültség elleni védelmét szolgálják. Az 510kW -os ellenállás a szimmetria miatt van a neminvertáló bemenet és a föld közé iktatva ( de a diódák védelmét is ellátja ).

A konverzió kezdetén ( UD/A=0 ) UD/A és -Umérendő összege negatív - mivel a műveleti erősítő invertáló bemenetére csatlakoznak - a

 

 

komparátor kimenetén pozitív tápfeszültség közeli érték jelenik meg. Ha a konverzió alatt a növekvő lépcsőfeszültség (UD/A) abszolút értékben eléri ill. meghaladja -Umérendő-t a műveleti erősítő komparál, vagyis a kimenet egy lefutó éllel átbillen negatív feszültségre. A kimenet egy jelformáló áramkörre kerül, mely átalakítja digitális jelszintre ( 5 és 0 V ). A lefutó él indítja a monostabil multivibrátort, amely egy állandó időtartalmú ( 6.8nF-os kondenzátorral és a 200kW -os ellenállással beállított ) impulzus előállítására alkalmas eszköz. A monostabíl kimenetén megjelenő rövid negatív impulzus a latch tároló párhuzamos adatbeolvasást engedélyező bemenetére ( logikai nullára aktív ) kerül. A tároló mintavételezi a számláló állását , ami a modul kimenetén binárisan és a kijelzőn hexadecimálisan jelenik meg. Az astabil, számláló, D/A konverter, lach és a kijelző Leybold modulokból van összeépítve.

A mérési elrendezés teljes egészében össze van állítva, változtatni csak a mérendő feszültséget és az astabil frekvenciáját szabad. A különböző mérőpontokat a kapcsolási rajzon bekeretezéssel jelöltük. Az oszcilloszkóp mérőzsinórjához csatlakoztatott drót segítségével tud csatlakozni a breadboard megfelelő pontjához. Kérjük körültekintően járjon el ennél a műveletnél!

A mérendő feszültséget egy szabályozható tápegység szolgáltatja, állítani egy potenciométerrel lehet és egy digitális kijelzőn olvasható le a pontos érték.

Irodalomjegyzék:

[1] Csákány Antal: Elektronika (ELTE '93) 125-134 old.