A mérés elvégzéséhez szükséges a mérési leírás ismerete!

Ismerkedjen az áramkörrel, tanulmányozza a felépítését a kapcsolási rajz és a NYÁK- rajz alapján. A kapcsolási rajz a mérési leírás 5. ábrája. A mérési feladatokat a kivezetett mérőpontokon végezze!

Blocking oszcillátoros rendszer.:

1. A blocking oszcillátoros rendszert működtetve (K1 kapcsoló “A” állása) végezze el az alábbi méréseket!

Kapcsolja le a tápegységet és kézzel óvatosan hajtva -oszcilloszkóp segítségével-, mérje meg és rajzolja fel a blocking áramkör tranzisztorának (Tr2) bázisán létrejövő jelalakot. Magyarázza meg, miért nem kap a mérési leírás 2. ábrája szerinti szimmetrikus hullámalakot.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rajz - (Tr2 bázis jelalak)

 

2. Kapcsolja vissza a tápegységet, és állítsa 10V-ra. Rajzolja fel (lásd lejebb) az R4 kollektor ellenálláson keletkező jel feszültség-hullámalakját. A rajzon jelölje be az alábbi táblázat paramétereit.(ahol: u1,u2- a trapézalakú impulzus amplitúdói; t- impulzus szélesség; T-az áraminpulzus periódus ideje; I- a blocking áramkör átlagárama)

A tápfeszültséget 6 és 13V közötti tartományban változtatva töltse ki a táblázatot és számolja ki, hogy mekkora a blocking áramkör által felvett átlagos teljesítmény (P), illetve a mérés időpontjában mekkora volt a szögsebesség (?). Írja le a táblázat kitöltéséhez használt képleteket, figyeljen a mértékegységekre.

A számítás eredményeit ábrázolja grafikonon (ábrázolóprogram segítségével), a grafikont csatolja a jegyzőkönyvhöz.(X- tengely teljesítmény, Y- tengely szögsebesség.)

Rajz - R4 ellenállás jelalak

U u1 u2 t T I P w

6 V

             

7 V

             

8 V

             

9 V

             

10 V

             

11 V

             

12 V

             

13 V

             

 

 

 

Fénykapus rendszer.:

A fénykapus rendszerrel végezzen méréseket. A fénykapus rendszer működtetéséhez kapcsolja át a K1 kapcsolót “B” állásba.

3. A tápfeszültséget állítsa 10V-ra, a P1 trimmer-potenciómétert középállásba. Mérje meg oszcilloszkóp segítségével a fénykapu fototranzisztorának (Tr1) kollektori jelalakját, és a vezérlő tranzisztor (Tr2) bázisán létrejövő jelalakot. A jelalakokat rajzolja le. (Legalább egy teljes periódust ábrázoljon, ügyeljen a tengelyek skálázására.)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4. Állítsa meg a forgást. A tápfeszültséget állítsa 10V-ra, a P1 trimmer-potenciómétert középállásba, majd egy kis lökéssel idítsa újra a forgást. Kis idő múlva K1 kapcsolót állítsa középállásba (ezzel megszünteti a Tr2 vezérlését). Eközben a “szogseb” programmal mérje meg a rendszer gyorsulását, állandó fordulatú forgását, majd lassulását. (Figyeljen, akkora időzítést állítson be a programban, hogy az egész mérés beleférjen.)

A keletkezett grafikont nyomtassa ki és csatolja a jegyzőkönyvhöz.

Nagyítsa ki a grafikon egy tetszőleges részét, és magyarázza meg mi okozza a kettős vonalat.

 

 

 

 

 

 

 

5. Változtassa a monostabil áramkör időzítését a P1 trimmer-potencióméter segítségével, közben figyelje a vezérlő tranzisztor (Tr2) bázisán keletkező jelalakok változását. (Figyeljen arra hogy a változtatás lassan tükröződik a fordulatszámon.) A szogseb program segítségével végezzen méréseket több tetszőleges potenciométer állásban a monostabil áramkör időzítés változásának a forgási sebességre gyakorolt hatásának kimutatásra. A táblázatba kerüljön be a P1 álláshoz tartozó (Tr2 bázisán mért) monostabil időzítő periódus ideje (Tm), és a program által mért szögsebesség átlaga (??). A táblázatot ábrázolja grafikonon, a grafikont csatolja a jegyzőkönyvhöz.

 

 

 

Tm ??
   
   
   
   
   
   
   

 

 

 

 

 

 

 

 

Véleménykérés:

A következő kérdesek csupán informatív jellegűek, kitöltésük nem kötelező.

1. Mi a véleménye a mérésről ?

 

2. Melyik feladat tetszett, melyiket hagyná ki?

 

3. Van-e mérési feladat javaslata?