Inga mérése

A mérés során az inga időben csillapodó harmonikus rezgőmozgását vizsgáljuk a számítógép segítségével úgy, hogy az egyes t időpillanatokban megmérjük a kitérést megadó f(t) szöget. A mérés elméleti alapjai megtalálhatók Budó Á.: Kísérleti fizika I. könyv 24. és 88.§-ában (86. és 294. o.).

A f(t) kitérést a következő elméleti görbével közelítjük:

f(t)= fmax e-bt sin(2pt/T+a0) + f0 (1)

, ahol fmax a maximális kitérés, b a csillapítási tényező, T a periódusidő, a0 a kezdőfázis és f0 a nyugalmi helyzethez tartozó szög. Az elméleti megfontolások alapján a T periódusidő függ a fmax a maximális kitéréstől (azaz a mozgás nem tökéletesen harmonikus rezgőmozgás). A mozgás differenciálegyenlete elliptikus integrálhoz vezet, amelyet fmax szerint sorbafejtve közelíthetünk. Viszonylag kis kitérésekre a sorfejtés alapján

T=T0(1+fmax2/16+o(4)) (2)

adódik, ahol T0 a harmonikus rezgés periódusideje (fmax-t itt radiánban mérjük, és elhanyagoljuk a fmax-ban negyed és annál magasabb rendű tagokat).

A f(t) szög mérésére egy, közvetlenül az inga tengelyére erősített potenciómétert használunk. A PC a joystick csatlakozóján keresztül olvassa be a potencióméter állását. A joystick port vázlatát a következő ábra mutatja:

A port a 200-as (hexa) címen érhető el. A joystick potenciométerek beolvasása a 4 db 555-ös időzítőt tartalmazó 558 monostabil IC-n keresztül történik, és a PC belső időzítőjén alapul (az 555-ös leírása Csákány A.:Elektronika c. jegyzetének 5.11. fejezetében (88.oldal) található).

A mérési ciklus kezdetekor a PC a portra való írással kisüti a 10 nF-os kondenzátorokat. Ezután méri azt az időt, amíg az egyes csatornákhoz tartozó monostabil multivibrátorok átbillennek. Ez addig tart, amíg a joystick potencióméteren keresztül az adott kondenzátor fel nem töltődik a a +5V tápfeszültség kétharmadára (u.i. ez az 555-ös belsö triggerszintje).

Az inga egy 220 kW-os potencióméter tengelyére van erősítve, ami az AX joystick csatornához csatlakozik. A potencióméter ellenállása nagyjából lineárisan változik az elfordulási szöggel, így ennek eredményeként a billenési idő - szög összefüggés közelítőleg lineáris lesz.

DOS környezetben dolgozva a port billenési idejének meghatározására a pend.com assembler nyelvű programot használjuk a mérés során A pend.com elindítása után megkérdezi a mintavétel gyakoriságát és a mérendő minták számát. A mérés végeredménye mindig a mered.adc állományba kerül beírásra (az állomány felülíródik!): ennek első oszlopa megadja a mérés időpontját (msec-ben mérve), második oszlopa pedig a billenési időt (usec-ben mérve). Mivel ez a program a PC időzítését használja, ezért nem használható Windows alatt (még DOS ablakban sem), ui. a Windows "elrontja" az időzítést! (is…) További korlátozás, hogy a teljes mérés nem lehet hosszabb, mint 216 msec, azaz kb 65 másodperc, valamint az, hogy a mérési pontok száma nem lehet 2048-nál több (gnuplot korlát). Amennyiben nem akar kilépni a gnuplot programból egy mérés elvégzéséhez, akkor a pend.com programot a

!pend.com

gnuplot utasítással is elindíthatja (és utána folytathatja/ismételheti a gnuplot illesztést).

Példaként álljon itt egy teljes mérési és illesztési sorozat

gnuplot				a program elindítása DOS-ból
cd 'c:\work\inga'

belépünk a munkakönyvtárba

set angles radians

a szöget radiánban mérjük

set title 'Címsor'

beállítjuk a címsort a Címsor kiírásra

set time

beállítjuk az idő kiírását

! pend

elindítjuk a mérőprogramot, itt megadjuk a mérési gyakoriságot és a mérendő pontok számát

plot 'mered.dac' using 1:2 w dot

kirajzoljuk a mérési adatokat

   
f(x)=Fm*exp(-b*x)*sin(2*pi*x/T+a0)+f0

ezt a függvényt illesztjük

replot

megbecsüljük a kezdőértékeket

Fm=200.0

amplitúdó

f0=500.0

konstans

a0=0.1

fázis

b=1.e-6

csillapítás - ha túl nagy, rossz lesz az illesztés

T=2000.0

periódusidő (ms-ban mérve) - lehet 1400.0 is

   
fit f(x) 'mered.dac' u 1:2 via T,a0

először csak a periódust és a fázist illesztjük

plot f(x),'mered.dac' u 1:2 w dot

ellenőrizzük az illesztést

fit f(x) 'mered.dac' u 1:2 via T,a0,Fn,f0

utána mindent, kivéve a b-t

replot

ellenőrizzük az illesztést

fit f(x) 'mered.dac' u 1:2 via T,a0,Fn,f0,b

végül mindent illesztünk

plot f(x),'mered.dac' u 1:2 w dot

ellenőrizzük az illesztést

save var 'ertek.dat'

Elmentjük az illesztési paramétereket, ui. a következő illesztéshez így jó kiindulóponthoz jutunk (visszatölteni a load 'ertek.dat' paranccsal tudunk). A következő alkalommal első lépésként csak az a0-t kell illeszteni, a többi paraméter nagyságrendileg jó lesz. Az a0 illesztése után már lehet illeszteni (finomítani) a többi paramétert is.

   
set terminal epson_180dpi 

Epson nyomtatóra nyomtatunk, de pl HP Deskjet esetén ez lehet ez is hpdj 150 is, vagy PostScript esetén postscript

set output 'LPT1'

LPT1 a printer port neve, ide lehet, hogy PRN-t kell írni

replot

nyomtatunk

set output

visszállítjuk a kimenetet

set term svga

és a terminált, majd folytatjuk a munkát

Windows környezetben dolgozva a port billenési idejének meghatározására az inga programot használjuk a mérés során A programban a megszokott windowsos módon állíthatjuk be a mintavétel gyakoriságát és a mérés teljes idejét. A mérés végeredménye mindig megjelenik a képernyőn, kimenteni tetszőleges állományba tudjuk. A program a PC időzítését Windows alatt használja, tehát a mérés alatt tartózkodjuk az egér használatától, az ablakok áthelyezésétől, stb. . Ezek a műveletek ui. elrontják a program az időzítését, amit a “rossz” mérési pontok kiugrásaként is láthatunk (kérdés: miért lesz mindig felfelé az eltérés?) ! További korlátozás, hogy a mérési pontok száma nem lehet 2048-nál több (ez a gnuplot belső korlátja, újrafordítással növelhető lenne).

 

Mérési feladatok

  1. Előkészület a mérésre.

Ismerkedjen meg a laboratóriumi mérőeszközzel. Azonosítsa a berendezés egyes részeit.

A joystick csatlakozó mérési ciklusának kezdetekor a PC a portra való írással kisüti a 10 nF-os kondenzátorokat. Ezután méri azt az időt, amíg az egyes csatornákhoz tartozó monostabil multivibrátorok átbillennek, ami addig tart, amíg a joystick potencióméteren keresztül az adott kondenzátor fel nem töltődik a a +5V tápfeszültség kétharmadára (ez az 555-ös belsö triggerszintje). Az inga egy 220 kW-os potencióméter tengelyére van erősítve.

Határozza meg, hogy ez alapján mekkora maximális billenési időt vár:

1. Kalibrálás

Legalább 5, a szögtartományt jól lefedő álló pozícióban mérje meg a program által mért billenési időt (itt elegendő csak kevés pl. 50 pont mérése egy-egy pozícióban, pl. 10msec gyakorisággal). Az átlagot és a hibát/szórást adja meg minden pozíciónál (javaslat: itt illessze az f(x)=konstans függvényt a pontokra!):

Ezek után vizsgálja a rendszer linearitását: illesszen lineáris függvényt a billenési idő-szögelfordulás függvényre! (A szöget mérhetjük a függőlegestől való x vízszintes irányú eltérésének (azaz a szög tangensének) mérésével is. Ilyenkor f=atan(x/y) (itt y a felfüggesztési pont távolsága a vízszintestől), azaz ekkor pl. az f(x)=a0*atan(x/y+x0) + f0 függvény is illeszthető.)

Készítsen erről ábrát is, és sorszámozva csatolja a jegyzőkönyvhöz, a sorszámot írja ide:

Adja meg az illesztés paramétereit és határozza meg, hogy mekkora a konverziós tényező (azaz hány usec billenési idő tartozik az 1 radián szögelforduláshoz):

Mennyire lineáris az áramkör? Hasonlítsa össze a konverzió hibáját a linearitás hibájával!

2. Normál lengés

Mérje meg az inga mozgását legalább két mintavételi gyakoriság esetén (pl. 10 és 15 msec), célszerűen pl. 1000 pontra. Ügyeljen arra, hogy a kezdeti amplitúdó (fmax) nagyjából ugyanaz legyen az egyes méréseknél! Illessze az (1) összefüggés paramétereit a mérési adatokhoz! Készítsen ábrákat is, és sorszámozva csatolja a jegyzőkönyvhöz. Adja meg az egyes illesztések paramétereit is!

Hasonlítsa össze az egyes mérésekben kapott paramétereket! Hogyan befolyásolja az egymás utáni konverziók gyakorisága a paramétereket?

3. A lengésidő amplitúdófüggése

A (2) összefüggés igazolásához mérje meg az inga mozgását pl. 5 msec-os mintavételi gyakoriság esetén 1000 pontban, legalább 4 jelentősen különböző fmax értéknél. Illessze és adja meg az (1) összefüggés paramétereit az egyes mérésekben:

Ábrázolja az adatokat: fmax függvényében a b és a T értékeket. Illesszen parabolát a T - fmax pontokra! Készítsen ezekről ábrát is, és sorszámozva csatolja a jegyzőkönyvhöz (a sorszámokat írja ide: ). Adja meg az T - fmax illesztés paramétereit is:

Hasonlítsa össze ennek eredményét a (2) összefüggéssel! Teljesül-e az elméleti várakozás?

Határozza meg a fentiek alapján is a usec-radián konverziós tényezőt, és hasonlítsa össze a legelső kalibrációs mérésben kapottal:

4. Elektromos helyettesítő kép

Adja meg egy olyan R-L-C rezgőkör felépítését, amelynek feszültség-idő függvénye megegyezik az inga mozgásával!

Válasszon ki egy mérést (sorszáma: ) az előző sorozatból, Legyen 1 usec billenési idő az ingánál 1mV feszültséggel egyenlő az RLC kondenzátorán, az időskála pedig legyen ugyanaz. Adja meg az RLC alkatrész értékeit és rezgőkör kezdőállapotát (áram és feszültség)!

5. Változó csillapítás

Mérje meg az inga mozgását 10 msec-os mintavételi gyakoriság esetén 1000 pontban a mellékelt légellenállást növelő feltéttel és a nélkül, ugyanabból a f0 pozícióból indítva! Illessze az (1) összefüggés paramétereit a mérési adatokhoz! Adja meg az illesztés paramétereit:

Mennyire változnak az (1) összefüggés paraméterei a b csillapítási együtthatótól?