Feladatok

  1. Adjon az áramkör bemenetére 1 V amplitúdójú 1 kHz frekvenciájú négyszögjelet. Vizsgálja meg az oszcilloszkópon a diódán kialakuló feszültséget. A rezgések periódusidejéből határozzuk meg az RLC kör rezonanciafrekvenciáját.Adja meg ezt a frekvenciát:
  2.  

    Mekkora a dióda záróirányú kapacitása?

     

  3. 30 kHz-es szinuszos bemenő feszültség amplitúdóját fokozatosan növelve figyelje meg az oszcilloszkópon a kimeneti jelalak változását. A számítógépes mérőprogrammal készítsen felvételeket a bifurkálódó, a kaotikus tartományban és a periodikus ablakban tartózkodó rendszerről, valamint az intermittens jelekről! Az ábrákat (feliratozva) csatolja a jegyzőkönyvhöz! Megj.: a S(ave) utasítással elmentett adatokat a gnuplot programmal tudja kirajzoltatni. Pl. a
    plot 'j32.khz', 'j33.khz'
    utasítással a j32.khz és a j33.khz file-t együtt rajzoltathatja ki. Nyomtatáshoz a plot parancs előtt adja ki a
  4. set term postscript

    set out 'lpt1'

    utasításokat, majd a plot parancs után a

    set output

    parancsot!

     

  5. Állítsunk be egy frekvenciát a 30 - 35 kHz-es tartományból. Színuszos bemenő jel mellett vegyük fel az attraktor és a (7) szerinti információ feszültségfüggését, és a mért értékeket adja meg:
  6.  

  7. Az előző adatok alapján válasszon olyan frekvenciát, ahol a legtovább tud elmenni a kaotikus tartományban! Mekkora ez a frekvencia?
  8.  

    Határozza meg a bifurkációs pontokhoz (rk) tartozó bemeneti feszültség értékeket (legalább k=3 -ig):

     

    Mennyire teljesül a (6) összefüggés? Mit állapíthat meg az adatok alapján?

     

  9. A 10 … 40 kHz frekvenciatartományban mérjük meg az első bifurkációs feszültség frekvenciafüggését legalább 6 pontban, és ábrázolja grafikusan is!:
  10.  

  11. Mérjük meg kaotikus állapotban a rendszer Poincaré-leképezésbeli attraktorát! A kinyomtatott ábrát csatolja a jegyzőkönyvhöz!
  12.  

     

  13. Hogyan lehetne nagy periódushosszú periodikus pályákat kimérni a Feigenbaum-szekvenciában?