Következõ: Dekonvolúció
Fel: Lineáris
rendszerek jellemzõi és vizsgálatuk Elõzõ
Kérdésekfeladatok
Ennek a tantárgynak az egyik legérdekesebb részéhez értünk el. Itt a szuperpozíció elvét fogjuk kihasználni a hálózatokra adott jelre adott kimeneti válasz keresésénél.
Állításunk a következõ: lineáris hálózatok esetében a súlyfüggvény ismeretében tetszõleges bemenõjelhez meghatározhatjuk a kimenõjelet. Az 16. ábra ezt részletesen követhetõvé teszi.
Az a. ábra egyetlen bemenõ impulzus sorsát tünteti fel, tehát ennek kimeneti válaszfüggvénye a h(t) függvény. A b. ábra bemenõjele több impulzusból áll, ezek mindegyike kivált egy h(t) függvényt a kimeneten. - A t idõpillanatban létrejövõ jelet az "elõzményekbõl'' összegzéssel határozhatjuk meg.
A c. ábra már egy kicsit más helyzetet mutat. Itt
a bemeneti függvény folyamatosan változik. A t1
idõpont közvetlen közelében vett dt1 érték
v(t1) értékével együtt egy delta
függvényt határoz meg, tehát a kimenet, - az
elõzõhöz hasonlóan - a súlyfüggvények
által determinált. a v(t) függvény
nagyságú elemi impulzusokból tevõdik össze.
A kimenõjel általános formulája könnyen
felírható. A kimeneten megjelenik a bemeneti impulzus hatására:
nagyságú jel. Ennek szellemében a kimenet:
Ez fontos összefüggés, nagyon sok helyen felhasználható. (Számos, módosított alakja is létezik.) - Az integrál által megszabott mûveletet konvolúciónak hívják. Talán most már megérthetõ, hogy ez a szuperpozíció elv leglényegesebb következménye, és nagyon tág az alkalmazási területe.
Példaképpen számoljuk ki egy alsó és felsõ frekvenciahatárral rendelkezõ (vagyis valóságos) erõsítõ kimenetén az ugrásfüggvény hatására a kimeneten keletkezõ jelalakot (4 ábra). - Ez nem csupán gyakorló feladat, hanem fizikusok esetében a nukleáris jelek detektálásának/erõsítésének alapvetõ kérdését is érinti. ( A nukleáris jeldetektorok többsége ugyanis egy - általában a detektált részecske energiájával arányos - feszültségugrást ad az erõsítõ bemenetére.)
Az ugrásfüggvény hatására a bemeneti
kvázidifferenciáló áramkör kimenetén
jellegû függvény keletkezik. Ezt kell konvolválni
egy
idõállandójú - már az elõzõ
részben megismert, kváziintegráló áramkör
súlyfüggvényével. A konvolúció
integrál felhasználásával az eredmény:
Ez könnyen kiszámolható, - és az eredmény arra utal, hogy a kváziintegráló és a kvázidifferenciáló áramkörök mennyire módosítják a kimeneti jel alakját és amplitúdóját. Az eredmény kvalitatíve az 4 ábrán látható. (A görbék mellett feltüntettük az integráló, majd a differenciáló idõállandó értéket -ban.)