Következõ: z-transzformációdigitális
szûrôk Fel: Digitális
jelek feldolgozása Elõzõ Analóg
- digitál átalakítók
A folyamatos jelekbôl történô mintavétel igen nevezetes szabálya az ún. mintavételi törvény. Megértéséhez, értelmezéséhez a 33 ábra lesz segítségünkre. Az ábra baloldalán idôbeli "eseményeket" látunk, a másik oldalon a frekvenciatérben vizsgáljuk ugyanezeket. - Kiindulásunk alapgondolata, hogy a mintavételezett jel olyan, hogy egy meghatározott érték feletti frekvenciakomponensei azonosan zérus amplitúdójúak. Ezt sávlimitált jelnek nevezik. - Ebbôl a jelbôl idôközönként ( ismétlôdési frekvenciával) veszünk mintát, vagyis a két jelet összeszorozzuk. A mintavett jeleket is feltüntettük.
A frekvenciatérben is mutatjuk a mérendô jelet, amely az ábra szerint valóban sávlimitált. A második sorban a periodikus impulzussorozat frekvenciaspektrumát látjuk, mely szintén periodikus impulzussorozat lesz, ez frekvenciánként ismétlôdik. - Az idôbeni szorzásnak a frekvenciatérben konvolúció felel meg, - így könnyen meghatározhatóvá válik a mintavett jel frekvenciaspektruma is. Ez a spektrum a mérendô jel periodikus ismétlésébôl áll.
Jól látható, ha értéke nagyon kicsi, akkor az sávhatárú jelek egyedi frekvenciaspektrumai nagyon határozottan különválnak. Ha a mintavételi frekvencia éppen kétszerese -nak, akkor az egyes szakaszok még éppen nem lapolódnak át. - Az átlapolódás nagy bajt jelent, - ekkor az eredeti spektrumhoz nem kívánt komponensek is társulnak.
Eddigi megállapításaink összegezéseként
az
összefüggéshez jutunk. Ezt nevezik mintavételi
törvénynek. E szabály eléggé sok fontos
következményt jelent.
Ez az állítás némiképpen meghökkentô, mert azt jelenti, hogy periodikus ideális impulzussorozatból az impulzusok közötti idôszakaszra vonatkozó információ is visszanyerhetô. Természetesen csak akkor, ha a mintavétel a fenti megkötésnek megfelelt és a jel ténylegesen sávlimitált volt. (Ez utóbbi azonban - ha valaki jobban belegondol - fizikailag lehetetlen feltevés.)
Ha azonban az eredeti jelbôl csak periódusonként egy mintát veszünk, az ábra alsó részén látható képhez jutunk. Ez egy egészen más - sokkal alacsonyabb - frekvenciájú szinusszá alakítható csak vissza.
Az könnyen átlátható, hogy a szûrô felsô frekvencia-határának illeszkednie kell a maximális sebességû minta-vétel frekvenciájához. Az ábrán feltüntettük az egyes egységek kimenetén található jelalakokat, értékeket.
Befejezésül az analóg-digitális átalakítás egy fontos mellékhatásáról kell megemlékeznünk. A 37 ábrán olyan konvertert látunk, amely 2 bit felbontóképességû, vagyis négy szintet képes megkülönböztetni.
A függvényt a mért értékek csak közelítik. Az ábrán jól látható az ún. kvantum-nagyság ( q ), a legkisebb, méréssel megkülön-böztethetô bemenôjel. (A bemenôjel szó nem hiba: az ábra abban a szellemben készült, hogy a bemenôjel és a kimenôjel skálája azonos.) Elvben a q értéknek a fele fordul elô maximális hibaként, - konverter szinte sohasem mér hiba nélkül. Ez a gyakorlati alkalmazások egy részében - pl. a hangfrekvenciás jelek digitalizálásánál - kellemetlen hatásként, zajként jelenik meg. - Az ábra jobboldali részén azt az esetet tüntettük fel, amikor e hibahatárok közötti érték elôfordulási valószínûsége azonos. - Ebbôl a hibaeloszlásból a zaj mértéke pontosan meghatározható. Annyit kell errôl megjegyeznünk, hogy 10 - 12 bit felbontásnál jobb konverterek esetén a zaj már elhanyagolható.